LPG w E39? Pomyłka czy ciekawa alternatywa?

Instalacje LPG są już dostępne od prawie dwóch dekad. Opinie na ich temat są podzielone. Czy warto założyć LPG do BMW E39?

Na LPG wzrasta spalanie?

Spalanie na LPG w stosunku spalania benzyny wzrasta o około 20 – 30%. Wynika to z niższej kalorycznośći gazu na 1 litr, ale uwaga! wyższej na 1 kg… niestety tankujemy litry. Oznacza to że jeśli nasze 520, 523, 525 czy 528 albo 530 pali 9 litrów benzyny to należy się liczyć ze spalaniem 11 – 12 litrów gazu. Dużo? Gaz jest obecnie po 2,2 zł więc za przejechanie 100 km zapłacimy tylko 26,4 zł!

Gaz zniszczy silnik?

To prawda: Może nastąpić trochę szybsze wypalenie gniazd zaworowych. Dzieje się tak ze względu na wyższą temperaturę spalania i braku środka który „utwardza gniazda zaworowe”. Czy LPG szkodzi na całą jednostkę napędową? Nie! Przykładowo zużycie mechanizmu korbowo – tłokowego następuje zazwyczaj wolniej gdyż LPG ma mniejszą prędkość spalania płomienia! To dobrze! Gaz również lepiej miesza się z powietrzem.

Bezpieczeństwo przy LPG

Sceptycy straszą wybuchami aut na LPG… ile takich wybuchów było w mediach w ostatnim czasie? Nie było… oprócz pojedynczych samochodów stojących w garażach gdzie nikt nie zginął.

We wszystkich testach bezpieczeństwa LPG stwierdzono, że bardziej niebezpieczny jest zbiornik benzynowy. Nie mniej jednak na gazie mamy zarówno benzynowy jak i gazowy…

Gaz nie pasuje do BMW? Czy to wstyd posiadać E39 na gaz?

Korek tankowania zwany również „korkiem wstydu”… zastanówmy się. LPG (szczelny) nie śmierdzi a dźwięk silnika i tak jest lepszy niż w dieslu. Jakoś nowe BMW 520d nie jest powodem do wstydu a jednak wybór silnika wysokoprężnego na pewno wiąże się z wyborem z oszczędności…

Butla w E39

Butla zamontowana jest w bagażniku lub we wnęce na koło zapasowe… w najgorszym przypadku są posiadacze E39 Touring w którym butla za siedzeniami to rezygnacja z podstawowej zalety kombi: przestrzeni ładunkowej znowu w miejsce na koło również nie założymy LPG gdyż jest tam… nivo.

BMW ciężko sprzedaż z gazem

Trudno byłoby sprzedać E90 M3 z gazem bądź M5 E60… czy sprzedaż E39 wartego średnio kilkanaście tysięcy naprawdę może być trudniejsza z instalacją, dzięki której właściciel nie będzie musiał płacić przynajmniej 1/3 wartości auta rocznie na paliwo? Nie sądzę…

Jedna myśl nt. „LPG w E39? Pomyłka czy ciekawa alternatywa?

  1. Piotrek

    Mam BMW 540iA z instalacją STAG Premium i wtryskami Hana. Spalanie w trasie to 10 litrów gazu. W mieście 20… wychodzi taniej niż diesel.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 − 31 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>