BMW E39 opinie, spalanie, dane techniczne, zużycie paliwa, opis, wady, zalety, informację, historia modelu, BMW serii 5

LPG w E39? Pomyłka czy ciekawa alternatywa?

Instalacje LPG są już dostępne od prawie dwóch dekad. Opinie na ich temat są podzielone. Czy warto założyć LPG do BMW E39?

Silniki do gazu w BMW E39

Monterzy LPG jednomyślnie stwierdzają: Każdy benzyniak w E39 jest silnikiem dobrym do zagazowania. Niema znaczenia czy będzie to V8 czy R6 żaden z nich nie posiada bezpośredniego wtrysku paliwa więc da się łatwo zagazować. Żaden benzyniak nie posiada również turbo: dlatego są to generalnie łatwe silniki do adaptacji na LPG. Pod warunkiem użycia dobrej jakości komponentów i znajomości podstaw montażu LPG.

Przykładowe ceny montaż LPG w Warszawie do E39:

BMW 520i – 3200 zł
BMW 528i – 3600 zł
BMW 540iA – 4600 zł

Na LPG wzrasta spalanie?

Spalanie na LPG w stosunku spalania benzyny wzrasta o około 20 – 30%. Wynika to z niższej kalorycznośći gazu na 1 litr, ale uwaga! wyższej na 1 kg… niestety tankujemy litry. Oznacza to że jeśli nasze 520, 523, 525 czy 528 albo 530 pali 9 litrów benzyny to należy się liczyć ze spalaniem 11 – 12 litrów gazu. Dużo? Gaz jest obecnie po 2,2 zł więc za przejechanie 100 km zapłacimy tylko 26,4 zł!

Gaz zniszczy silnik?

To prawda: Może nastąpić trochę szybsze wypalenie gniazd zaworowych. Dzieje się tak ze względu na wyższą temperaturę spalania i braku środka który „utwardza gniazda zaworowe”. Czy LPG szkodzi na całą jednostkę napędową? Nie! Przykładowo zużycie mechanizmu korbowo – tłokowego następuje zazwyczaj wolniej gdyż LPG ma mniejszą prędkość spalania płomienia! To dobrze! Gaz również lepiej miesza się z powietrzem.

Bezpieczeństwo przy LPG

Sceptycy straszą wybuchami aut na LPG… ile takich wybuchów było w mediach w ostatnim czasie? Nie było… oprócz pojedynczych samochodów stojących w garażach gdzie nikt nie zginął.

We wszystkich testach bezpieczeństwa LPG stwierdzono, że bardziej niebezpieczny jest zbiornik benzynowy. Nie mniej jednak na gazie mamy zarówno benzynowy jak i gazowy…

Gaz nie pasuje do BMW? Czy to wstyd posiadać E39 na gaz?

Korek tankowania zwany również „korkiem wstydu”… zastanówmy się. LPG (szczelny) nie śmierdzi a dźwięk silnika i tak jest lepszy niż w dieslu. Jakoś nowe BMW 520d nie jest powodem do wstydu a jednak wybór silnika wysokoprężnego na pewno wiąże się z wyborem z oszczędności…

Butla LPG w E39

Butla zamontowana jest w bagażniku lub we wnęce na koło zapasowe. We wnęce na koło zapasowe mieści się zbiornik LPG o wysokości 270 mm, średnicy 650 mm i pojemności 72 litrów (zatankujemy do niego maksymalnie 57 litrów). Bardzo ciasno wchodzi również zbiornik 680×270 mm.

Zbiornik LPG w E39 z układem NIVO

Większość BMW E39 Touring oraz niektóre sedany (bardzo rzadko występująca opcja) posiada zawieszenie NIVO dla tylnej osi. Pompa NIVO znajduje się w specjalnej obudowie wyciszającej, w środku koła zapasowego. Do środka butli LPG w żaden sposób pompa nivo się nie zmieści. W takim przypadku decydując się na montaż instalacji gazowej ze zbiornikiem toridalnym właściciel pojazdu ma kilka opcji:

 • przeniesienie pompy NIVO wraz z obudową w miejsce nad akumulatorem
 • przeniesienie pompy NIVO bez obudowy w miejsce obok butli LPG (pompa NIVO na pewno zmieści się przy lekko przesuniętej w jedną strone butli 650mmx270mm
 • montaż mniejszej butli gazowej o wymiarach 650x200mm (52 litry) i umiejscowienie pompy NIVO wraz z obudową nad butlą LPG

Ostatnia opcja jest opcją najprostszą z punktu widzenia „gazownika” ale najmniej wygodną z punktu widzenia późniejszego użytkownika pojazdu. Butla o tak małej pojemności (realnie zatankujemy 41 litrów) oznacza niewielki zasięg samochodu.

BMW ciężko sprzedaż z gazem

Trudno byłoby sprzedać E90 M3 z gazem bądź M5 E60… czy sprzedaż E39 wartego średnio kilkanaście tysięcy naprawdę może być trudniejsza z instalacją, dzięki której właściciel nie będzie musiał płacić przynajmniej 1/3 wartości auta rocznie na paliwo? Nie sądzę…

  • Piotrek, 20 maja 2013, 07:03

  Odpowiedz

  Mam BMW 540iA z instalacją STAG Premium i wtryskami Hana. Spalanie w trasie to 10 litrów gazu. W mieście 20… wychodzi taniej niż diesel.

  • Nostromo, 29 sierpnia 2017, 07:39

  Odpowiedz

  Nivo przeszkadza w założeniu zbiornika?Bzdura trochę pomyślunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

84 − 75 =