BMW E39 opinie, spalanie, dane techniczne, zużycie paliwa, opis, wady, zalety, informację, historia modelu, BMW serii 5

NIVO

Większość BMW E39 Touring jest wyposażona w tylne zawieszenie NIVO. Tylne zawieszenie NIVO było również dostępne dla wersji sedan, ale było niezwykle rzadko wybieraną opcją wśród kupujących limuzyny.

Jak działa zawieszenie NIVO?

E39 posiadające zawieszenie NIVO nie posiadaja na tylnej osi standardowych stalowych sprężyn śrubowych. Zamiast nich BMW zastosowało tzw. sprężyny pneumatyczne zwane przez mechaników miechami. Miechy są pompowane poprzez kompresor znajdujący się we wnęce na koło zapasowe. Komputer sterujący NIVO stara się utrzymać stały prześwit tylnej osi samochodu.

Po co zawieszenie NIVO?

Celem zawieszenia NIVO jest brak efektu osiadania tyłu podczas jazdy pod obciążeniem. Np. z kompletem pasażerów na tylnej kanapie i pełnym bagażnikiem. W kombi wyposażonych w konwencjonalne zawieszenie jak np. Ford Mondeo czy Opel Insignia bardzo często widujemy bardzo brzydko zapadnięty tył. W E39 kombi taki widok jest rzadkościa.

Czy NIVO jest awaryjne?

Najczęstszymi awariami NIVO są przetarcia przewodów oraz uszkodzenia kostek czujników. W nastoletnich samochodach musimy się jednak spodziewać problemów z miechami. Pompy NIVO stosowane przez BMW są raczej bezawaryjne. No chyba, że właściciel użytkuje swój pojazd długotrwale z uszkodzonymi czujnikami wysokości: wtedy szybko dojdzie do uszkodzenia pompy NIVO, która będzie pompować zbyt często.

Nowa, oryginalna poduszka pneumatyczna do BMW E39 kosztuje 1100 zł. Dość dobrym rozwiązaniem jest zakup zamiennika firmy Arnott. Poduszka pneumatyczna BMW E39 wspomnianej firmy kosztuje połowę mniej niż oryginalna. Koszt robocizny (wymiana) jest podobny do wymiany zwykłej sprężyny a jeśli jesteś amatorem mechanikiem to nawet prędzej wymienisz sam poduszkę niż sprężynę gdyż do wymiany poduszki nie są potrzebne ściski.

Czujniki NIVO

W każdym E39 wyposażonym w NIVO są dwa czujniki położenia. Jeden dla lewego koła, drugi dla prawego. Każdy z tych dwóch czujników posiada 3 piny:

  • PIN na który komputer podaje stałe napięcie 5V
  • PIN masowy
  • PIN z którego komputer odczutuje wartość napęcia w zależności od wysokości zawieszenia (im wyżej znajduje się dane koło pojazdu tym wyższe napięcie jest przekazywane do komputera.

Wyjątkiem są samochody wyposażone jednocześnie w reflektory ksenonowe oraz układ samopoziomowania NIVO. W takich autach czujnik po prawej stronie jest czujnikiem podwójnym (z reguły widnieje na nim napisane DOPPEL).

W prawidłowo działającym, obydwa NIVO czujniki powinny pokazywać napięcie w okolicach 2V (do sprawdzenia np. w INPA). Wartości napięcia dla obydwu kół nie muszą być takie same! Czujniki posiadają pewną tolerancję. Ważne jest by była identyczna wysokość zawieszenia po każdej ze stron.

Wysokość tylnego zawieszenia E39

Wysokość zawieszenia mierzymy od najwyżej położonej wkęki tylnego błotnika do dołu felgi.

Dla E39 wynosi ona:

 

Felgi 15″ 16″ 17″ 18″
wysokość zawieszenia 54,8 cm 56,1 cm 57,6 cm 58,9 cm

 

Uwaga są to prawidłowe wysokości zawieszenia dla samochodów z NIVO. Gdyby ktoś chciał na podstawie tego artykułu sprawdzić wysokość zawieszenia w samochodzie bez NIVO to w takim pojedzie bez obciążenia zawieszenie powinno być 15 mm wyższe. Wynika to z faktu iż tradycyjne zawieszenie ugina się pod obciążeniem a NIVO oferuje stały prześwit: niezależnie czy samochód jest pusty czy podróżują w nim 5 osób i jest pełny bagażnik.